'Een meer of min doodlyken haat' - Edwina Hagen

'Een meer of min doodlyken haat' - Edwina HagenBoek van cultuurhistorica Edwina Hagen over het antipapisme en cultureel natiebesef in Nederland rond 1800.

In dit boek aandacht voor het antipapisme in de late achttiende eeuw, het tijdvak van de Verlichting. Hoewel deze periode geassocieerd wordt met tolerantie en de katholieken in Nederland dankzij de patriotten en Bataven (1780-1800) uit het schuilkerkenbestaan konden treden, werden zij nog niet direct erkend als volwaardige burgers.

Verlicht-protestantse auteurs pleitten eind achttiende eeuw voor een nieuw soort natiebesef dat steunde op typisch Nederlandse opvattingen over morele deugd, met een zwaar accent op godsdienstige kwaliteiten. Die werden in beginsel gepresenteerd als algemeen christelijk, maar waren dat in feite niet, want in protestantse ogen was verlicht geloof – ondogmatisch, innerlijk doorleefd, verdraagzaam en altijd in overeenstemming met de rede – onverenigbaar met de kerkleer van Rome die doctrinair, intolerant en bijgelovig zou zijn.

'Een meer of min doodlyken haat' - Edwina Hagen
(Antipapisme en cultureel natiebesef in Nederland rond 1800)
Uitgever: Vantilt
ISBN: 9789077503867
Hardcover, 314 pagina's
Prijs: € 24,90

Commentaar
Reactie plaatsen
+/-
Schrijf commentaar
Naam:
Email:
 
Onderwerp:
 

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."