Skeletten, knekelkuilen en Romeins graf gevonden in Gents park

1 minuut leestijd
Graf met crematieresten uit de Romeinse tijd
Graf met crematieresten uit de Romeinse tijd - Foto: Stad Gent

Bij archeologisch onderzoek in het zogeheten Wasparkje in Gent zijn skeletresten van ongeveer 250 individuen opgegraven. De vondst bevestigt het bestaan van een achttiende- en negentiende-eeuws kerkhof op de betreffende locatie.

Tijdens de opgraving zijn ook enkele verrassende ontdekkingen gedaan. Zo troffen de archeologen bijna zestig knekelkuilen aan – verzamelplaatsen voor beenderen uit geruimde graven – evenals sporen van twee middeleeuwse grachten en restanten van een Romeins crematiegraf.

Gevonden Christusbeeld dat mogelijk ter versiering op een kist werd aangebracht
Gevonden Christusbeeld dat mogelijk ter versiering op een kist werd aangebracht – Foto: Stad Gent
Het onderzoek werd uitgevoerd in het kader van een herinrichtingsproject van het park, waar in de periode 1784-1877 het zogenoemde Dampoortkerkhof gelegen was. Hoewel al in 1999 menselijke resten waren aangetroffen tijdens graafwerken onder een speelplein, werd pas recent grootschalig archeologisch onderzoek verricht.

Behalve de honderden skeletten troffen archeologen onder meer kettinghangertjes, knopen van lijkwades, ringen en metalen ornamenten van doodskisten aan, waaronder een klein Christusbeeldje. Ook werden delen van de oude kerkhofmuur en grafkelders gevonden.

Opmerkelijk is dat onder de laag met achttiende- en negentiende-eeuwse resten ook oudere sporen zijn gevonden. Zo werden delen van twee middeleeuwse grachten blootgelegd, evenals een Romeins graf met crematieresten. Een scherf van een inktpotje, vermoedelijk uit de periode 150-300 na Christus, wijst op gebruik van het terrein in de Romeinse tijd.

Scherf van een inktpot die vermoedelijk uit de Romeinse tijd dateert
Scherf van een inktpot die vermoedelijk uit de Romeinse tijd dateert – Foto: Stad Gent

Meld u aan voor onze gratis nieuwsbrief

×