Zilvermuseum Doesburg beroofd van gehele historische zilvercollectie

1 minuut leestijd
Ingeslagen vitrines
Ingeslagen vitrines - Beeld: Zilvermuseum Doesburg

In de nacht van dinsdag op woensdag is het Zilvermuseum in Doesburg het doelwit geworden van een inbraak. Uit de museumruimte in de Martinikerk verdwenen meer dan driehonderd zilveren objecten, waarmee in één klap de volledige kerncollectie is verdwenen. Het gaat om antiek zilver uit meer dan twintig landen, dat in de afgelopen decennia door verzamelaar Martin de Kleijn bijeen werd gebracht.

De diefstal raakt niet alleen het museum zelf, maar ook het historische verhaal dat de culturele instelling via de collectie vertelde. Het Zilvermuseum laat zien hoe zilver in Europa en daarbuiten werd gebruikt in het dagelijks leven en in ambachtelijke productie: van tafelzilver en sierlepels tot voorwerpen uit de boter-, azijn- en tabaksindustrie.

Martinikerk in Doesburg
Martinikerk in Doesburg (CC BY 3.0 – Henk Monster – wiki)
Het Zilvermuseum Doesburg is gevestigd in de Martinikerk, een laatgotische basiliek in het hart van de voormalige Hanzestad. De zilveren objecten – waaronder veel mosterdpotjes, lepeltjes en voorwerpen uit de boter-, azijn- en tabaksindustrie – bevonden zich in een transparante ruimte, zwevend in het kerkgebouw.

Volgens Omroep Gelderland drongen twee personen rond half vijf ’s ochtends via de toreningang de Martinikerk binnen. Met een koevoet werd vervolgens de toegang tot de transparante museumruimte geforceerd, waarna vitrines zijn vernield en leeggehaald. Bewakingscamera’s legden kort de aanwezigheid van de daders vast, maar werden vrijwel direct uitgeschakeld. De politie is een onderzoek gestart en bekijkt camerabeelden uit de omgeving.

Een bijzondere mosterdpot

Onder de verdwenen stukken bevindt zich ook een speciaal voor Doesburg ontworpen zilveren mosterdpot met bijbehorende lepel, gemaakt door zilversmid Marcel Blok. De vormgeving van het unieke object, met daarop het stadswapen van Doesburg, verwijst naar de meanderende loop van de IJssel.

De timing van de roof is opvallend. De zilverprijs is de afgelopen maanden door geopolitieke ontwikkelingen sterk gestegen. De waarde van de gestolen objecten wordt geschat op tienduizenden euro’s. Voorlopig blijft het museum gesloten. Alleen een tijdelijke keramiektentoonstelling bleef gespaard. De politie roept getuigen en mensen die informatie hebben over mogelijk aangeboden zilveren voorwerpen op zich te melden. 

×