Onbekende foto’s tonen dagelijks leven in Woonoord Lunetten

2 minuten leestijd
Beeld uit Woonoord Lunetten in Vught
Beeld uit Woonoord Lunetten in Vught, in 1954 vastgelegd door Anna de Wit - Collectie Nationaal Monument Kamp Vught

Een serie onlangs ontdekte foto’s geeft een beeld van het dagelijks leven in Woonoord Lunetten bij Vught. Fotografe Anna de Wit maakte de beelden in 1954, enkele jaren nadat voormalige KNIL-militairen en hun gezinnen in barakken van het voormalige concentratiekamp Vught waren ondergebracht. Wie de afgebeelde personen zijn, is vooralsnog onbekend.

De foto’s kwamen dit voorjaar tevoorschijn na het overlijden van Anna de Wit (1927-2025). Haar familie vond een envelop met negatieven en schonk deze aan Nationaal Monument Kamp Vught. De Wit had eind jaren veertig een opleiding gevolgd aan de Fotovakschool in Amsterdam en werkte daarna enige tijd als fotograaf.

In 1954 bezocht zij Woonoord Lunetten. De foto’s geven een beeld van het dagelijks leven in de beginjaren van het onderkomen. Over de aanleiding voor de fotoserie is niets bekend. Ook liet De Wit geen informatie na over de identiteit van de geportretteerden. Conservator Brigitte de Kok van Nationaal Monument Kamp Vught hoopt dat bezoekers kunnen helpen om de achtergrond van de beelden te achterhalen:

Het zijn geen toevallige kiekjes, maar zorgvuldig gemaakte foto’s. Juist daarom zijn we zo nieuwsgierig naar de verhalen erachter. We hopen dat bezoekers iemand herkennen of meer kunnen vertellen over de mensen op de foto’s. Zo kunnen we de geschiedenis van Woonoord Lunetten samen verder aanvullen.

Beeld uit Woonoord Lunetten in Vught, in 1954 vastgelegd door Anna de Wit - Collectie Nationaal Monument Kamp Vught
Beeld uit Woonoord Lunetten in Vught, in 1954 vastgelegd door Anna de Wit – Collectie Nationaal Monument Kamp Vught

Van concentratiekamp naar woonoord

Woonoord Lunetten ontstond in 1951 op een deel van het terrein van het voormalige concentratiekamp Vught. Na de soevereiniteitsoverdracht van Nederlands-Indië aan Indonesië kwamen duizenden voormalige militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL) met hun gezinnen naar Nederland.

Fotografe Anna de Wit
Fotografe Anna de Wit (1927-2025) – Collectie Nationaal Monument Kamp Vught
Een deel van deze Molukse gezinnen werd ondergebracht in voormalige kampen en kazernes. In Vught betrokken zij barakken die tijdens de Duitse bezetting deel hadden uitgemaakt van Kamp Vught en na de oorlog voor verschillende andere doeleinden waren gebruikt. Het verblijf was aanvankelijk tijdelijk bedoeld, maar een deel van de bewoners bleef er veel langer wonen.

Tentoonstelling in historische barak

De fotoserie is deze zomer te zien in Barak 1B, de laatste oorspronkelijke woonbarak uit de periode van Woonoord Lunetten. De kleine tentoonstelling sluit aan bij het 75-jarig bestaan van het woonoord.

Nationaal Monument Kamp Vught roept bezoekers die personen op de foto’s herkennen of meer weten over de omstandigheden waarin de beelden zijn gemaakt op om contact op te nemen.

×