Kilometerslange kasteelmuur van Borgwal wordt gerestaureerd

1 minuut leestijd
Deel van de omheiningsmuur van Kasteel Borgwal in Vurste
Deel van de omheiningsmuur van Kasteel Borgwal in Vurste (CC BY-SA 3.0 - Spotter2 - wiki)

Het park rond kasteel Borgwal in Vurste, een deelgemeente van het Oost-Vlaamse Gavere, wordt opgeknapt. De Vlaamse minister van Onroerend Erfgoed Ben Weyts investeert 100.000 euro in de restauratie van een deel van de monumentale kasteelmuur die het domein omringt.

De minister noemt de circa twee kilometer lange muur uniek in Vlaanderen en beeldbepalend voor het dorpsgezicht van Vurste.

Het domein van Borgwal wordt al sinds 1538 vermeld in schriftelijke bronnen. Door de eeuwen heen wisselde het eigendom meermaals van adellijke families. Onder meer de Gentse bisschop Antonius Triest en later de familie Preudhomme d’Hailly, ook eigenaar van het kasteel van Poeke, bewoonden het domein.

In de negentiende eeuw kwam het landgoed in handen van de familie Goethals, die het tot 1975 beheerde. Sindsdien zijn de Broeders van Liefde er actief met een woonzorgvoorziening voor mensen met een verstandelijke beperking. Het kasteel zelf is sinds 2012 in privébezit en werd tussen 2013 en 2015 grondig gerestaureerd.

Kasteel van Borgwal in 2024 (CC BY-SA 4.0 – PMRMaeyaert – wiki)

In verval

Het huidige kasteel bevat, zoals zoveel kastelen, onderdelen uit verschillende bouwfases. Er is een zestiende-eeuwse toren, achttiende-eeuwse vleugel en een negentiende-eeuws paviljoen. Rond het historische bouwwerk ligt een kasteelpark met een langgerekte bakstenen ommuring. Deze muur is de afgelopen decennia sterk in verval geraakt. Delen van de muur zijn ingestort of hellen gevaarlijk over. In de eerste fase zal een halve kilometer in ere hersteld worden.

De restauratie van de muur past in een breder masterplan voor het herstel van het volledige kasteelpark. Eerder werd al 140.000 euro vrijgemaakt voor de restauratie van het Chinese paviljoen op het domein, dat bekendstaat om zijn muurschilderingen. De Broeders van Liefde nemen financieel het grootste deel van de restauratie op zich, die in totaal 330.000 euro kost. De Vlaamse overheid neemt een derde deel voor zijn rekening.

Volgens minister Weyts maken kasteeldomeinen als Borgwal deel uit van het Vlaamse erfgoedlandschap:

Er wordt weleens gezegd dat Vlaanderen het hoogste aantal kastelen per inwoner heeft in Europa. Dat zou best kunnen. Kastelen horen bij ons. Ze vormen het decor van verschillende hoofdstukken uit het verhaal van Vlaanderen. We moeten ze dan ook koesteren én onderhouden, zodat onze kinderen en kleinkinderen deze prachtige verhalen kunnen blijven beleven.

Lees meer over

BelgiëKastelen

Meld u aan voor onze gratis nieuwsbrief

×