De Fabergé-eieren – Kunst en luxe van een Russische goudsmid

2 minuten leestijd
Fabergé ei uit 1891 - cc
Fabergé-ei uit 1891, gemaakt voor de Russische tsarenfamilie - cc

Peter Carl Fabergé (1846-1920) was een van de beroemdste goudsmeden uit de Russische geschiedenis. Hij verwierf wereldfaam met zijn kostbare en met edelstenen ingelegde paaseieren, beter bekend als de Fabergé-eieren. Deze unieke kunstobjecten werden in opdracht van de tsarenfamilie gemaakt en groeiden uit tot symbolen van weelde, vakmanschap en het verdwijnende tsaristische tijdperk.

Doodle voor goudsmid Peter Carl Fabergé
In 2012 bracht Google een eerbetoon aan Peter Carl Fabergé door op zijn geboortedag het standaardlogo te vervangen door een zogeheten Google Doodle. In plaats van het woord ‘Google’ verschenen op de startpagina enkele gestileerde Fabergé-eieren, als verwijzing naar de meesterwerken van de Russische goudsmid.

Peter Carl Fabergé werd op 30 mei 1846 geboren in Sint-Petersburg als zoon van de juwelier Gustav Fabergé en diens Deense echtgenote, Charlotte Junstedt. Het beroemde Huis van Fabergé was enkele jaren eerder door zijn vader geopend. Na een opleiding in Dresden en Frankfurt nam Peter Carl het atelier van zijn vader in 1870 over.

Hofleverancier van de tsaar

Fabergé werd hofleverancier van de Russische tsaar. In zijn opdracht maakte hij onder meer de beroemde met juwelen bezette eieren. De tsaar gaf deze eieren aan zijn vrouw kado. Peter Carl Fabergé maakte in totaal vijftig van deze naar hem vernoemde eieren.

Fabergé-ei (CC BY-SA 3.0 - Stan Shebs - wiki)
Fabergé-ei (CC BY-SA 3.0 – Stan Shebs – wiki)
Het eerste Fabergé-ei werd in 1885 gemaakt voor tsarina Maria Fjodorovna. Dit ei, getiteld eerste kippenei (First Hen Egg), ziet er aan de buitenkant uit als een normaal ei, maar is gemaakt van goud met daaroverheen een mat wit emaille. Het ei kan in twee helften gesplitst worden en bevat een dooier van gepolijst goud. Die dooier kan op zijn beurt ook weer geopend worden en bevat een kleine kip, met robijntjes als ogen.

Uniek

Alle Fabergé-eieren zijn uniek, ze hebben allemaal een eigen decoratie en zijn gemaakt van waardevolle materialen als goud, platina en edelstenen. Na de Russische revolutie viel de verzameling uiteen. Sommigen raakten zelfs kwijt. Vijf van de eieren zijn in bezit van de Britse koningin Elizabeth II.

Korte video over de Fabergé-eieren

×