De Italiaanse regio Emilia Romagna heeft meerdere culinaire hoogstandjes voortgebracht: Parmezaanse Kaas, Cappelletti en Balsamicoazijn. Maar het is ook de streek waar een man aan het einde van de negentiende eeuw op culinaire wijze een bijdrage leverde aan de eenwording van Italië.

Een kookboek voor het nieuwe Italië
Het koninkrijk Italië mocht dan in 1861 een feit zijn, op cultureel- en taalkundig gebied moest het land zijn identiteit nog uitvinden. Binnen de literaire en kunstzinnige kringen van Florence verdiepte Artusi zich in de eigenaardigheden, tradities en specialiteiten van de verschillende landstreken van de nieuwe staat. Daarbij kwam hij tot de conclusie dat zijn landgenoten één ding gemeen hadden: de liefde voor goed eten. Zelf hield hij evenveel van de streekgerechten uit de Emilia Romagna als van de rijstschotels uit Venetië, macaroni uit Napels of Brigidini uit Lamporecchio in Toscane.
Artusi reisde door heel het land en verbleef graag in ristorantes, trattoria’s of osteria’s, waar hij van de culinaire veelzijdigheid van Italië kon genieten. Hij liep al lang rond met het idee om een kookboek te schrijven, maar tot publicatie kwam het pas na zijn pensionering.
Pellegrino Artusi was geen kok, maar een fijnproever en liefhebber van een goede keuken. Om tot recepten te komen deed hij een beroep op het tweetal waarmee hij zijn leven deelde: zijn huishoudster Marietta Sabatini en zijn kok Francesco Ruffelli. Samen met hen probeerde hij ieder recept uit. Als het drietal tevreden was over het resultaat, nam Artusi het op in zijn boek. Ze noemden deze werkwijze de Artusi-methode. Zo ontstond een omvangrijke verzameling recepten, aangevuld met culinaire bijzonderheden en anekdotes.

Een nationale keuken
In zijn boek waren ook recepten opgenomen die in het teken stonden van de nationale eenheid zoals Cacciucco, een tomatensoep met brokken vis uit Toscane. Ditzelfde gerecht bestond in Emilia Romagna maar werd daar Bordetto genoemd, zonder dat men er van de overeenkomstige receptuur op de hoogte was. Het gerecht liet zien dat regionale keukens soms meer overeenkomsten vertoonden dan de Italianen zelf beseften.
Het was deze taalbarrière die Artusi wilde slechten, want naast een nationale- en politieke eenheid moest er in zijn ogen ook een taalkundige eenheid ontstaan. Hij wilde Italië niet alleen een nationale keuken nalaten, maar ook een eenheidstaal.


Casa Artusi
Artusi heeft de Italianen met zijn boek aan de eettafel verenigd. Hij is daarmee een vader van de nationale identiteit van Italië en haar keuken. Tot zijn dood in 1911 verkocht Artusi meer dan tweehonderdtachtigduizend exemplaren van zijn boek en het vermogen dat hij daarmee verdiende liet hij na aan de stad Forlimpopoli. Daar, in de Casa Artusi, genieten leken en smulpapen ook nu nog van de veelzijdigheid en verfijndheid van de Italiaanse keuken.
Waar komt de pizza vandaan? Een korte geschiedenis
Wie is de ‘vader’ van de tiramisu?
Weg met de Italiaanse ijsverkopers!
Margaretha van Savoye en de Pizza Margherita
Julia Child (1912-2004) – Amerikaanse televisiekok
Populaire tortilla española mogelijk geïnspireerd op onze aardappelomelet