In het Fitzwilliam Museum in Cambridge ligt een ‘Zwitsers’ zakmes van 1800 jaar oud. Het moderne Zwitserse zakmes bestaat pas ruim een eeuw.

Het zakmes werd ruim twintig jaar geleden gevonden in het Middellandse Zeegebied en ligt sinds 1991 in het museum in Cambridge. Enige tijd geleden werd het mes overgebracht naar een galerij met uitsluitend Griekse en Romeins antiek. Volgens een woordvoerder van het museum is het mes tussen 200 en 300 na Christus gemaakt.
“In die hoogtijdagen van het Romeinse Rijk waren er veel rijken. En die konden zich luxe goederen als dit zilveren zakmes permitteren. De eigenaar van het mes was misschien een reiziger die het zakmes meenam op zijn tochten.”
Het Zwitserse Victorinox legermes dat in 1897 werd ontworpen, was vooral bedoeld als ‘gereedschapskist’ voor militairen. Inmiddels is het model al een paar keer aangepast en heeft het steeds meer verschillende functies gekregen. Het Zwitserse zakmes wordt ook gewoon door consumenten gebruikt.
