Middeleeuwse waltoren ontdekt bij graafwerkzaamheden in Breda

1 minuut leestijd
Restanten van de middeleeuwse waltoren in Breda
Restanten van de middeleeuwse waltoren in Breda (Gemeente Breda)

Bij archeologisch onderzoek in Breda zijn restanten van een middeleeuwse waltoren blootgelegd. De vondst werd gedaan tijdens graafwerkzaamheden voor de herinrichting van de Vlaszak, een verkeersknooppunt in het centrum van de Brabantse stad.

Sinds 2015 waren er al vermoedens dat op de betreffende plek ooit een toren stond, maar nu is hiervoor dus ‘hard bewijs’ gevonden. De fundamenten van de toren werden op ongeveer zestig centimeter diepte aangetroffen en tonen een halve cirkel van middeleeuwse bakstenen. De exacte vorm (volledig cirkelvormig of halfrond) en de hoogte van de toren zijn volgens archeologen niet meer te achterhalen. Inmiddels zijn de resten alweer begraven onder een flinke laag zand.

Onderdeel oudste stadsverdediging

De waltoren maakte waarschijnlijk deel uit van de oorspronkelijke dertiende-eeuwse omwalling van Breda. In deze periode kreeg de stad een aarden wal als eerste verdedigingslinie. Pas in de veertiende eeuw werd hier een stadsmuur tegenaan gebouwd. Daardoor was het niet nodig om aan de bovenkant van deze muur een stenen weergang te bouwen, waarop verdedigers van de stad konden rondlopen.

Breda rond 1350
Breda rond 1350

Anders dan eerder opgegraven muurtorens in Breda, zoals die in het Valkenberg, bevond deze waltoren zich niet in de veertiende-eeuwse stenen muur maar was hij gefundeerd in de oudere aarden wal.

Tijdens de werkzaamheden in het kader van de herinrichting van de Vlaszak zijn al eerder vondsten gedaan. November 2024 werden bijvoorbeeld menselijke resten gevonden die waarschijnlijk verband houden met de begraafplaats van het Gasthuis, het huidige Stedelijk Museum Breda. Ook werden er structuren van huisjes uit een latere periode blootgelegd.

Bronnen

-https://www.breda.nl/nieuws/archeologen-ontdekken-middeleeuwse-toren-bij-graafwerkwerkzaamheden-breda
-https://erfgoed.breda.nl/nieuws/middeleeuwse-waltoren-gevonden-op-de-vlaszak

Reageer

Abonneer
Stuur mij een e-mail bij
guest
2000
0 Reacties
Oudste
Nieuwste Meest gestemd
Inline feedbacks
Bekijk alle reacties

Gratis geschiedenismagazine

Ontvang, net als ruim 55.000 anderen, iedere week de gratis nieuwsbrief van Historiek:
0
Reageren?x
×